
Морският туризъм е един от най-развитите в България. Черноморските курорти предлагат на туристите хотелски комплекси, луксозни хотели, бунгала, вили и апартаменти. Морските ни курорти предоставят различни възможности за семеен отдих, почивка и спорт. Има разработени маршрути за пешеходен туризъм, вело и конен туризъм, фото и екотуризъм, посещение на природни, архитектурни и културни забележителности. Яхтинг може да се практикува във Варна, Несебър, Бургас и Балчик.Черноморското крайбрежие е с дължина от 378 км и по него са разположени около 70 плажа. Син флаг е присъден на плажовете в Албена, Елените, Дюни, Буните (Варна), източния плаж на Поморие, Харманите в Созопол, централния плаж и плаж Венид в Св. Влас, северния и южния плаж на Слънчев бряг, Слънчев ден. На много места по Черноморието има стръмни брегове. Водата е с ниска соленост, която я прави благоприятна за къпане. Туристите могат да се полюбуват и на черноморските ни езера- Алепу, Аркутино, Атанасовско езеро, Балчишка тузла, Белославско езеро, Бургаско езеро, Варненско езеро, Дуранкулашко езеро, Поморийско езеро, Стомопло (блато), Шабленско езеро и други. Туристите имат възможност да посетят и черноморските острови- Свети Иван, Света Анастасия, Свети Петър, Свети Кирик и Юлита, Свети Тома.
Курортите, които са подходящи и предпочитани за почивка на семейства с деца са: Русалка, Св. Св. Константин и Елена, Албена, Ривиера, Обзор, Дюни и Елените.
Младите туристи предпочитат курорти като Слънчев бряг, Златни пясъци, Китен, Приморско и Лозенец заради многото барове, клубове и възможности за развлечения.